Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

JOANNA KLUZIK-ROSTKOWSKA FOT. MAREK OBREMSKI/FOTORZEPA

Zwycięzcy i przegrani

Po ciekawej kampanii wybraliśmy nowy parlament. O jedno miejsce w Sejmie walczyło około 15 kandydatów, o fotel w Senacie – 5. W wyborach wziął udział niemal co drugi Polak (48,9 proc.)

Jarosław Stróżyk, Katarzyna Borowska

Po raz pierwszy niepełnosprawni i Polacy mieszkający za granicą mogli głosować korespondencyjnie, a niewidomi – przy pomocy nakładek w alfabecie Braille’a. Wybory były także testem dla okręgów jednomandatowych. W takich wybieraliśmy bowiem po raz pierwszy senatorów. Okazało się jednak, że skład nowego Senatu jest równie mocno upartyjniony co poprzedni. W Sejmie za to pojawiła się nowa partia – Ruch Palikota, a klub SLD stopniał o połowę.

Historyczna wygrana PO

Platforma Obywatelska, zdobywając w tych wyborach 39,2 proc. głosów, stała się pierwszym ugrupowaniem w Polsce po 1989 r., które wygrało dwa razy z rzędu. Będzie miała w Sejmie 207 posłów (o dwóch mniej niż w minionej kadencji), a jej lider Donald Tusk może zostać pierwszym premierem, który będzie rządził dłużej niż jedną kadencję.

Klęska Napieralskiego

Największym przegranym tych wyborów jest niewątpliwie Grzegorz Napieralski. Dostał się co prawda do Sejmu, ale za słaby wynik Sojuszu Lewicy Demokratycznej (zaledwie 8,24 proc.) zapłacił głową – w poniedziałek, tuż po wyborach, podał się do dymisji z funkcji szefa tej partii. Klęskę ponieśli też jego najbliżsi współpracownicy. W nowym Sejmie nie zobaczymy m.in. wiceprzewodniczącej partii Katarzyny Piekarskiej, szefa kampanii prezydenckiej Napieralskiego Marka Wikińskiego oraz rzecznika SLD Tomasza Kality.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej