Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

PHOTO: EAST NEWS GWIAZDY TENISA VENUS I SERENA WILLIAMS Z OJCEM RICHARDEM POZUJA DO ZDJECIA. COMPTON, KALIFORNIA

Chusteczka na korcie

Krzysztof Rawa

Połączeni jedną myślą: zrobić z dziecka gwiazdę kortów. Nie potrafią się zatrzymać w pragnieniu zwycięstw. Szaleni tenisowi rodzice

Suzanne Lenglen w latach 1914–1926 wygrała po sześć razy Wimbledon i Roland Garros. Była kreacją swego ojca Charlesa. Kazał jej biegać z rakietą od chwili, gdy poszła do szkoły. Podstawowe ćwiczenie: przymus trafiania piłką setki i tysiące razy w chusteczkę do nosa rzucaną w różne miejsca kortu. Przeklinała tę chusteczkę, ale trafiała. Nie miała wyboru, bo wybrano za nią. Jej pozostało zastanawianie się, czy dla sukcesów warto było poświęcić dzieciństwo.

Tenisowi rodzice są groźni w wielu chwilach kariery dziecka, ale to, co najważniejsze dzieje się na początku. To oni decydują, kupują pierwszą rakietę, biorą za rękę i prowadzą na kort. Już wtedy pojawia się to, co amerykańscy lekarze nazwali „syndromem tenisowego rodzica”.

Manipulacja i pięść

Presję potrafią wywierać na wiele sposobów. Umieją manipulować, nie liczą się z wrażliwością dziecka. – Zobacz, Janek ma lepszy bekhend, musisz ćwiczyć więcej – mówią. Albo: – Nie kupimy ci lepszej rakiety, zabawki, gry, jeśli nie wygrasz tego meczu. Tłumaczą sobie i otoczeniu, że wiedzą najlepiej, co dobre dla potomka. Z premedytacją wykorzystują potrzebę bezpieczeństwa dzieci i ich zależność. Po porażkach – krzyczą, aż widzą łzy. Każą ćwiczyć dodatkowo. Upokarzają przed innymi. W skrajnych przypadkach posuwają się do rękoczynów.

Judy Murray, trenerka, matka Andy’ego i Jamiego, która wiele lat jeździła z synami na turnieje juniorskie, widziała wściekłego ojca duszącego córkę w szatni i twierdzi, że to nie była najbardziej przerażająca scena z tenisowych przebieralni. Przykład z życia tenisistek zawodowych to losy Mirjany Lučić. Uciekła ona z Chorwacji do USA przed ojcem Marinko, który bił ją regularnie i terroryzował całą rodzinę.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy