Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Angela Merkel i Nicolas Sarkozy AFP PHOTO/ODD ANDERSEN

Alfabet eurokryzysu

Marek Magierowski

Co ma wspólnego trojka z sześciopakiem i EFSF z G20

Robi się coraz chłodniej, liście opadają z drzew, a politycy budzą się do życia. Najwyższy czas, by zainaugurować jesienny sezon szczytów.

Pod koniec tego tygodnia przywódcy Unii Europejskiej będą po raz kolejny zastanawiać się, jak zatrzymać postępującą degrengoladę strefy euro. Według ekspertów będzie to najważniejszy szczyt dekady, choć można odnieść wrażenie, że „najważniejszych szczytów dekady” było w ostatnim czasie co najmniej kilkanaście.

A już na początku listopada oczy całego świata i kamery wszystkich stacji telewizyjnych będą skierowane na Cannes, uroczy francuski kurort znany z corocznego festiwalu filmowego. Jednak żurnaliści nie będą się uganiać za gwiazdami kina. Angelinę Jolie zastąpi tym razem Angela Merkel, Denzela Washingtona – Barack Obama, a Gérarda Depardieu – Nicolas Sarkozy.

Przywódcy USA, Kanady, Chin i Brazylii, którzy przybędą na spotkanie grupy G20, będą zapewne pytać swoich europejskich kolegów, co zamierzają zrobić z euro, z Grecją i jak chcą zastopować niebezpieczną spiralę długów. Albowiem to Europa jest dzisiaj rozsadnikiem światowego kryzysu i to od Europy w największej mierze zależy, czy uda się ów kryzys złagodzić. Bo powstrzymać go już chyba nie sposób.

By zrozumieć, o czym rozmawiają dzisiaj Merkel z Sarkozym, Obama z Hu Jintao i Barroso ze swoją żoną, warto poznać kilka kluczowych postaci tego dramatu i zagłębić się w język, którym się posługują.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Wojciech Romański

W smoczym kręgu