Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Dziwny smak wolności

Dominika Węcławek

Polska lat 90. w trzeciej części komiksu autobiograficznego Marzeny Sowy

Marzi, rudowłosa dziewczynka ze Stalowej Woli, przeprowadziła już czytelników przez epokę PRL, pokazując w słodko-gorzkiej konwencji egzystencję przeciętnej rodziny w małym robotniczym miasteczku.

Wydane po kilkuletniej przerwie „Nie ma wolności bez solidarności” utrzymano w tym samym tonie. Choć akcja zaczyna się w sierpniu ’89 od spraw wagi państwowej, otrzymujemy coś ponad historię o rozmowach w Magdalence i ich konsekwencjach. Sowa przypomina, że życie toczyło się wówczas nie tylko politycznymi ścieżkami, daje poczuć pełen smak pierwszych chwil III RP – rozczarowanie, wrażenie pustki, ale też strach związany z  oglądanymi na kasetach VHS horrorami czy radość z kolorowych gum do żucia.

Ujmująco opowiada, zadaje też przy okazji ważne pytania, zwłaszcza o sens wolności  jako takiej. Narracji służy czysta, krągła kreska francuskiego rysownika Sylvaina Savoi i mnóstwo intensywnych barw.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe