Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Zepsuty detektyw

Piotr Zaremba

W nowym „Sherlocku” Anglicy pozostali Anglikami. Tylko dlaczego ten współczesny geniusz jest taki antypatyczny?

Serial stworzony przez Stevena Moffata i Marka Gatissa różni się od poprzednich adaptacji sir Arthura Conana Doyle’a tym, że przenosi słynnego detektywa we współczesne czasy. Skoro Otello mógł w jednej z adaptacji rozprawiać się strzałami z pistoletu z rzekomymi kochankami swojej panny Desdemony na terenie prowincjonalnego college’u, to dlaczego Holmes miałby nie chodzić ulicami współczesnego Londynu? Pierwszy odcinek eksperymentu mogliśmy zobaczyć w BBC Entertainment.

Nie wymagał on nawet skomplikowanych zabiegów. Obyczaje, język są inne. Ale aura pojedynków na inteligencję między genialnym detektywem i nie mniej utalentowanymi przestępcami była bardzo ponadczasowa. Zafascynowany nowinkami Conan Doyle jakby trochę nawet potrząsał wiktoriańską  sielanką.

Wpuszczając Holmesa i doktora Watsona – ten ostatni jest weteranem wojny w Afganistanie – w pejzaż współczesnej brytyjskiej metropolii, autorzy pozwalają nam się przekonać o jednym.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE