Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Niepowtarzalny smak oranżady w proszku

Krzysztof Masłoń

Jeśli w powiedzeniu, że przeszłość to jest dziś, tylko cokolwiek dalej, jest choć odrobina prawdy, oznacza to, że „cokolwiek” można już mierzyć w latach świetlnych. Wydaje się na przykład, że współcześnie pisane książki o latach PRL z demoludową rzeczywistością mają mniej wspólnego niż wymyślne fantasy.

Na wszelki wypadek tym czytelnikom, których szczęśliwie omijają demencja i inne przypadłości psychiczne zakłócające ostrość widzenia, odradzam lekturę „Obrazków z Nebraski” Grażyny Treli. To książka wręcz przesiąknięta zapachem sproszkowanej oranżady, a jeśli czymś frapująca, to burzącymi krew w żyłach wydarzeniami rodem z serialu „Stawiam na Tolka Banana” i sadystycznymi praktykami katechety. Biedne były te dzieciaki z peerelowskiego osiedla zwanego Nebraską, tęskniące za innym światem, za prawdziwą Nebraską, w której – co bardzo prawdopodobne – nie musiałyby się męczyć na lekcjach religii, a potem „jeść czyjeś ciało i pić czyjąś krew. Niby symboliczne, ale zawsze to jakiś kanibalizm”. No proszę, okazuje się, że najgorsza w PRL była religia, z którą konkurować mógł jedynie znienawidzony przez autorkę wuef.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej