Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Kłopot z polityką

Piotr Zaremba

Angielska sztuka o polityce ma biblijny tytuł „Getsemani”. Treść jednak w banalny sposób mówi o polityce

Chciałem zareagować na pierwszy polski serial produkowany przez HBO – „Bez tajemnic”, penetrujący zakamarki seansów psychoanalitycznych. Niestety, pierwszy odcinek wydał mi się zimny i nijaki, pomimo roli Jerzego Radziwiłowicza jako terapeuty. A dalszych nie widziałem: nie sposób jest poświęcić wszystkie wieczory w tygodniu.

Zamiast o polskich psychoanalitykach będzie więc o angielskich politykach. Dowiedziałem się z Internetu, że David Hare, człowiek 64-letni, jest niezwykle płodnym dramatopisarzem. Sztukę „Getsemani” napisał w roku 2008, od tego czasu powstały już dwa kolejne dramaty. A ten w Teatrze Telewizji wystawił Waldemar Krzystek.

Byłem zaskoczony. Z jednej strony fragmenty dziwnie deklaratywne, wygłaszane z nieżyciowym zadęciem, naszpikowane poprawnościami. Od razu widać, że to sztuka o New Labour Blaira, ale rozliczanej z pozycji lewicowego nonkonformizmu: pada coś o wojnie w Iraku i stosunku do imigrantów. OK, można i tak, tylko czy ten nonkonformizm jest dziś taki nonkonformistyczny? W kręgach pana Hare’a zapewne nie.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej