Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Gutek FIlm

Świnia z ludzką głową

Maciej Pawlicki

Recenzenci „Skóry, w której żyję” Almodóvara piszą o formalnym mistrzostwie, pięknych zdjęciach i dobrym kinie. O tym, że sugestywnie opisane czyny są odrażające i haniebne, można przeczytać tylko w komentarzach internautów

Każdy mężczyzna otrzymuje prawo wykonywania dowolnych operacji chirurgicznych na wybranej kobiecie bez pytania jej o zgodę.

Ciekawe? Intelektualnie i artystycznie inspirujące? Albo odwrotnie – każda kobieta otrzymuje prawo poddania operacji wybranego mężczyzny bez pytania go o zgodę.

Na przykład w celu zwiększenia mu liczby rąk, żeby był sprawniejszy manualnie.

Idiotyzm? Horror klasy B?

A czym to się różni od nurtu w kulturze budującego nimb fascynacji i piękna wokół wątków używania drugiego człowieka jako budulca „artystycznej” kreacji, bez oglądania się na fakt, że nieszczęśnik przy okazji straci jakąś kończynę, organ, tożsamość albo życie?

Przez 40 lat filmowej działalności Pedro Almodóvar przyzwyczaił swych widzów do obyczajowych prowokacji. Zaczynał od filmów porno, a najwięcej rozgłosu przyniosły mu „punkowe” filmy lat 80. – m.in. „Zwiąż mnie”, „Kobiety na skraju załamania nerwowego”, „Wysokie obcasy” czy późniejsza „Kika”. Pełno w nich neurastenicznych, przerażonych samotnością kobiet, zagubionych, uciekających w dziwaczność mężczyzn, wrażliwych pederastów i zabawnych transwestytów. Pełno sytuacji absurdalnych i skandalicznych, pełno czarnego humoru. Ale pełno też namiętności i wiarygodnych dramatów. Bo Almodóvar umie opowiadać jak mało kto. Za rozwrzeszczaną, groteskową albo kiczowatą fasadą kryją się prawdziwi ludzie. Często na skraju wytrzymałości.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Wojciech Romański

W smoczym kręgu