Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

AFP PHOTO / MARCO LONGARI

Wojna wisi w powietrzu

Mieszkańcy w napięciu czekają na to, czy przywódcy skłóconych stron się dogadają. Na wszelki wypadek pod ręką trzymają broń

Wojciech Lorenz z Trypolisu i Bengazi

Nur Seid od kilku dni opłakuje śmierć Kaddafiego. – Zawsze będzie żył w naszych sercach. Zginął jak bohater, z bronią w ręku i synem u boku. Obiecał, że nie opuści kraju, i dotrzymał słowa. Jestem z niego dumna – mówi, niespokojnie rozglądając się na boki. Ubrana w czarną chustę dziewczyna ma dopiero 17 lat. Ale mimo młodego wieku była już tłumaczką Mussy Ibrahima, ministra informacji i rzecznika libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego. Mówić perfekcyjnie po angielsku nauczyła się w szkole w Toronto. Dzięki koneksjom rodzinnym i klanowym miała szansę na karierę oraz dostatnie życie. Teraz boi się, że nowe władze aresztują jej rodzinę.

W Trypolisie rodzin lojalnych wobec reżimu było wiele. Dlatego, kiedy wybuchła rebelia, mieszkańcy nie obrócili się przeciwko Kaddafiemu. Dziś wielu tłumaczy, że armia była zbyt silna. Inni wymyślają legendy o bohaterskiej walce z dyktatorem. W rzeczywistości liczyli na zwycięstwo swojego pryncypała i zachowanie przywilejów. Często walczyli z bronią w ręku przeciwko powstańcom. Ekspertów i analityków zdumiewało fanatyczne oddanie, z jakim do ostatniej chwili lojalne oddziały i zwykli mieszkańcy bronili dyktatury. Próbowano to tłumaczyć wynajęciem najemników z czarnej Afryki. Kiedy się okazało, że najemników była zaledwie garstka, pojawiła się teoria, że kadry lojalistów stanowiły zindoktrynowane dzieci z sierocińców. Rozpisywano się też o najemnikach snajperach z Ukrainy i Białorusi.

Libijczycy robią wszystko, aby nie przyznać, że przez osiem miesięcy toczyli prawdziwą wojnę domową. Miasta takie jak Trypolis, Syrta czy Ziltan broniły się tak zaciekle, bo dyktator mógł w nich liczyć na poparcie i miłość mieszkańców. Dlatego na ulicach stoją teraz uzbrojeni powstańcy i pokrzykują na kierowców oraz przechodniów. Zachowują się, jakby byli wojskami okupacyjnymi i nie zamierzają składać broni.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO