Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Zapomniane ofiary nieludzkiej ziemi

Piotr Zychowicz

"Echa z nieludzkiej ziemi” to książka wyjątkowa. Została napisana na podstawie dokumentów z polskich archiwów w USA, do których krajowi badacze mają ze zrozumiałych względów ograniczony dostęp. Emigracyjny historyk Teofil Lachowicz, badając losy Polaków zesłanych w głąb Sowietów, dotarł do materiałów unikalnych.

Choćby tych dotyczących losu zapomnianych polskich jeńców z 1939 r. Nie chodzi o wymordowanych w Katyniu oficerów, ale o szeregowców i podoficerów. W 1941 r., gdy na terenach Związku Sowieckiego tworzyła się armia Andersa, dotarło do niej zaledwie 22 645 polskich jeńców. Według wyliczeń Lachowicza w Sowietach zaginęło więc 95,5 tys. żołnierzy.

Co się z nimi stało? Z relacji jeńców, którzy dotarli do Andersa, wynika, że nic dobrego. Oto fragmenty niektórych z nich: „Idąc do pracy i wyrębu lasu, jeńcy musieli torować sobie drogę w śniegu, który dochodził do 1,5 metra... Mieszkaliśmy w barakach, w których była wilgoć i pluskwy... Dziennie umierało 5–6 żołnierzy... Uchylających się od pracy wywożono do lasu i rozstrzeliwano... W obozie jeńcy chorowali na cyngę, opuchliznę i dezynterię... Głód i chłód... Jedna trzecia obozu wymarła...”.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej