Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Nic nie jest takie, jakie się nam wydaje

Krzysztof Masłoń

Na upartego obie książki, o których będzie mowa, można by nazwać kryminałami. Sporo je łączy, więcej jednak dzieli. Wydała je te sama oficyna, autorami są polscy pisarze współcześni, mocno już usytuowani na rynku księgarskim, poczytni i nagradzani. W obu przypadkach mamy zagadkowe morderstwo, po którym następuje detektywistyczne śledztwo.  Nie one są jednak tu najważniejsze.

„Niemra” to bardzo ambitna próba przedstawienia życia pod rządami hitlerowców w okupowanym Kraju Warty, dokładnie w Kaliszu, w ostatnich miesiącach wojny. Bohaterką jest detektyw amator o imieniu Dorota, wprawdzie niejako z przymusu folksdojczka, pracująca dla polskiego podziemia, o czym jednak wiedzą nieliczni. Wyróżnia ją nieprzeciętna inteligencja i krytycyzm wobec wszelkich nacjonalizmów z polskim na czele. Dorota błyskawicznie odkrywa, że zabójstwa jej żydowskiej koleżanki dokonał nie Niemiec, lecz Polak, i robi wszystko, by zbrodniarz został ukarany. Natrafia jednak na sprzeciw zwierzchników, którzy z mordercy chcą po wojnie uczynić bohatera.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy