Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Obecni duchem i ciałem

Ewa K. Czaczkowska

Zachowane ciała świętych, które mimo upływu nawet kilkuset lat nie rozpadły się, to fenomen wciąż intrygujący tak samo wierzących, jak i niewierzących

Kiedy w 2008 r. kapucyni z San Giovanni Rotondo ogłosili, że zamierzają wystawić na widok publiczny ciało św. o. Pio, jedni szykowali się do drogi, inni – a była wśród nich część członków rodziny świętego i jego czcicieli – wniosła sprawę do sądu. Niemniej ciało zmarłego 40 lat wcześniej słynnego stygmatyka ekshumowano. Zresztą nie po raz pierwszy. Komisja stwierdziła, że jest ono „dobrze zachowane”. Jednak twarz i ręce o. Pio przykryto silikonową maską, a następnie jego zwłoki w kryształowym grobie wystawiono na widok publiczny. W ciągu półtora roku doczesnym szczątkom św. Pio oddało cześć pięć i pół miliona osób. Jednak protesty spowo-dowały, że we wrześniu 2009 r. pochowano je w krypcie nowej bazyliki.

Zachowane od zepsucia i rozpadu w proch ciała świętych kobiet oraz mężczyzn (nie tylko chrześcijan, ale także wyznawców innych religii) to fenomen, który wbrew próbom racjonalistów nie daje się wytłumaczyć rozumowo. Kościół przez wieki nienaruszone zwłoki świętych wystawiał na widok publiczny. Taki był zwyczaj. Ale jak można sądzić po pośmiertnej historii o. Pio, czasy się zmieniają i zwyczaje też. Choć podróżujący po Włoszech nie zobaczą w San Giovanni Rotondo ciała zmarłego w 1968 r. o. Pio, to w wielu włoskich miastach natkną się na sanktuaria, w których wystawione są zachowane od rozkładu szczątki świętych żyjących 100, 200 albo i 700 lat temu.

Tłumnie jest tam szczególnie w liturgiczny dzień wspomnienia świętego, ale także w okolicach 1 listopada, czyli wspomnienia wszystkich świętych, gdy myśli unoszą się głównie ku życiu ich duszy.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?