Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Szarańcza i korzonki na zdrowie

Rafał A. Ziemkiewicz

Nakarmić ludzi to nie problem. Problemem jest nakarmić ich tym, czym trzeba

Z  amerykańskich doświadczeń, niedawno omówionych w jednym z tamtejszych pism, wynika, że w szkołach, w których zmienia się sposób karmienia uczniów, zmienia się także ich zachowanie. Nie bardzo wiem, co Amerykanie zamierzają z tą wiedzą zrobić, ale statystyki są nieubłagane. W szkołach, w których dzieci opychają się hamburgerami, frytkami i batonami, zapijając je napojami gazowanymi, notuje się znacznie więcej przypadków wzajemnej agresji, a wyniki nauczania są dużo słabsze niż w szkołach objętych programem „zdrowego żywienia”. Spektakularnym przykładem była tu szkoła specjalna, przeznaczona dla tzw. trudnych, czyli  szczególnie agresywnych dzieci. Okazało się, że nawet one w krótkim czasie po przejściu na chude mięso, kasze, sałatki i tłuszcze roślinne zaczęły się sprawować w sposób zauważalnie lepszy, ba, zdecydowanie bardziej przykładały się też do nauki.

Rzecz wyszła przypadkiem – założeniem programu zdrowego jedzenia w szkołach było przeciwdziałanie dramatycznemu pogorszeniu stanu zdrowia młodego pokolenia, w którym cukrzyca, wieńcówka i zwyrodnienia narządów, niegdyś uważane za schorzenia wieku podeszłego, koszą już nastolatków. Przy okazji okazało się, że jedzenie zmienia również sposób zachowania.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?