Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Tańszy gaz z Niemiec

Agnieszka Łakoma

PGNiG kupi taniej rosyjski gaz od naszego zachodniego sąsiada

W  listopadzie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo może sprowadzić ok. 200 mln m sześc. rosyjskiego gazu i podobną ilość w grudniu. Jeśli tak się stanie i firma wykorzysta w pełni umowę podpisaną z Gaz-Systemem, zarządzającym gazociągiem jamalskim w Polsce, to może zaoszczędzić 20–25 mln dol. Choć z rurociągu jamalskiego, biegnącego z Rosji, przez Białoruś i Polskę, do Niemiec, PGNiG odbiera ten sam gaz, co zamówiony w Gazpromie, to płaci za niego mniej, bo to nie ten rosyjski potentat jest dostawcą. Szefowie polskiej firmy nie ujawniają szczegółów transakcji.

– Staramy się optymalizować zakupy gazu z importu i skoro pojawiła się na niemieckim rynku możliwość zakupu gazu znacznie tańszego od rosyjskiego, skorzystaliśmy z niej – mówi „Rzeczpospolitej”, wiceprezes spółki Radosław Dudziński.

Według ekspertów branży PGNiG mogło kupić bez problemu w Niemczech gaz nawet o 15 proc. taniej, niż ma w kontrakcie z Gazpromem.

Transakcja stała się możliwa dzięki zastosowaniu tzw. rewersu wirtualnego (odwróceniu kierunku przepływu paliwa) w gazociągu jamalskim. W praktyce wygląda to tak, że niemiecka spółka zależna PGNiG POGC Sale & Trading, która kupiła na niemieckim rynku hurtowym tańszy od rosyjskiego gaz, zamiast przesyłać go do Polski, pozostawia go w systemie i do dyspozycji firmie, która odpowiada za gazociąg jamalski na granicy polsko-niemieckiej, czyli Vingas Transport. W zamian te same ilości są z rurociągu jamalskiego skierowane do polskiej sieci gazociągowej.

Za całą operację odpowiada Gaz-System, którego prezes Jan Chadam przypomina, że w przyszłym roku w rurociągu jamalskim będzie jeszcze więcej wolnych mocy do wykorzystania. – Rurociąg może transportować rocznie do 30 mld m sześc., a w 2012 r. wolne moce wyniosą ok. 2,3 mld m sześc. paliwa – dodaje.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Wojciech Romański

W smoczym kręgu