Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

AFP PHOTO / NATALIA KOLESNIKOVA

Państwo ma czyste ręce

Piotr Skwieciński

Niektórzy uważają, że Putin zdaje sobie sprawę z tego, iż z chwilą likwidacji resztek wolnych mediów ograniczy dopływ informacji również samemu sobie

W zeszłym tygodniu Władimir Putin podpisał rozporządzenie o ustanowieniu specjalnych państwowych nagród dla dziennikarzy. Mogą je otrzymywać wszyscy, od szeregowego reportera do redaktora naczelnego.

Szkoda, że obecny premier nie pospieszył się z tą inicjatywą i nie podjął jej pół roku wcześniej. Posunięcie i tak symboliczne – stawiające dziennikarzy, reprezentantów profesji, której podstawową cechą powinna być niezależność m.in. od władz, na płaszczyźnie podobnej do państwowych urzędników – byłoby jeszcze bardziej wyraziste.

W kwietniu niezauważona minęła bowiem rocznica wydarzeń, które ukształtowały dzisiejszą Rosję w sposób co najmniej tak istotny, jak wojna w Czeczenii czy aresztowanie Chodorkowskiego. U progu ery Putina, w kwietniu 2001 r., władza de facto przejęła prywatną telewizję NTW. Stało się to kamieniem milowym w pacyfikowaniu mediów.

NTW, czyli pierwsza krew

Oczywiście nie znaczy to, że przedtem było jakoś szczególnie dobrze. I NTW, i inne prywatne telewizje należały do poszczególnych oligarchów. NTW akurat do Władimira Gusińskiego, bankiera, szefa Kongresu Rosyjskich Żydów, magnata medialnego, członka biznesowego zaplecza Borysa Jelcyna. Realizowały – często brutalnie – interes właścicieli i ich politykę. A władza centralna była słaba i od tych oligarchów uzależniona.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej