Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

FOT. KRZYSZTOF SKLODOWSKI / FOTORZEPA

Pęknięcie w PiS. Kto ma rację, kim kierują ambicje?

Jacek Karnowski

Wartość jedności

Czy PiS kierowany przez pragnącego sukcesu, ambitnego Zbigniewa Ziobrę miałby w ostatnich wyborach większe szanse na zwycięstwo? Nie jestem przekonany. Poza ważnym w demokracji medialnej czynnikiem młodości Ziobry innych przewag kandydata na lidera nad liderem nie widać. Naprzeciwko wciąż stałaby potężna monopartia, wspierana przez wszystko, co chce spokojnie żyć (a chce prawie każdy), a zwłaszcza przez media.  

Ziobro ma zwolenników, ale nie ma „wyznawców”, których posiada Kaczyński. W czasach, gdy o prawicy media mówią niemal wyłącznie źle (także z powodów kulturowych), wielomilionowa baza odporna na manipulację to cenny atut. Z kolei dla elektoratu prawicy lider, który na pewno nie opuści swoich wyborców, to wartość sama w sobie. Ludzie widzieli zbyt wiele wolt po tej stronie, by zbyt łatwo porzucać to, co sprawdzone; nawet, jeżeli w tę wierność wpisane są porażki.

Że Ziobro wygrywa z Platformą, gdy startuje? Nie wszystkie głosy, które padają na niego, są jego głosami; spora ich część to głosy na Ziobrę – prawą rękę Kaczyńskiego. Złudzenie osobistej popularności dotknęło już wielu polityków prawicy odchodzących z PiS.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Wojciech Romański

W smoczym kręgu