Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Marzenia o dyktaturze

Dorota Gawryluk

Przy okazji kryzysu warto zastanowić się nad korektą demokracji. Na przykład wyłączyć z niej gospodarkę

Bycie demokratą do tej pory było w cenie i na topie. Każdy, kto narzekał na demokrację, był zagrożeniem, trzeba go było izolować. Wrogowie demokracji nie mieli nawet szans przedstawić swojego punktu widzenia. Wszystkim zamykało usta proste i genialne stwierdzenie Churchilla, że to paskudny ustrój, ale lepszego nie wymyślono.

Wydaje się, że wszystko może zmienić kryzys. Zewsząd już słychać narzekania, a najgłośniejsze padają z ust przywódców najbardziej demokratycznych państw. Kiedy zaś premier Grecji sięgnął po narzędzie nazywane dotąd istotą demokracji, czyli po referendum, europejscy przywódcy dostali białej gorączki. Nie czas na demokrację, gdy gospodarka płonie. W kryzysie wszyscy marzą o dyktaturze. Najlepiej o dyktaturze najbo-gatszych.

Skoro Francuzi i Niemcy płacą najwięcej do wspólnej kasy, to w swoim kryzysowym mniemaniu powinni mieć największą władzę. I to kolejny argument zamykający usta. Rzeczywiście, trudno z nim dyskutować. Ciekawe, jak dużo jest jeszcze w kolejce państw, które będą miały szansę, żeby siedzieć cicho. I czy z niej skorzystają.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?