Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Lojalni, zdolni, pracowici

Anna Herbich

Otwierają hotele, restauracje, piekarnie. Zakładają firmy i zatrudniają w nich Polaków. Wbrew panującemu stereotypowi polscy emigranci robią kariery i właśnie tego Anglicy im zazdroszczą

W przestrzeni trzeba być elastycznym. Tak samo jak w życiu – mówi Bogdan Nowakowski, londyński przedsiębiorca z Warszawy. Jego firma London Wall, zajmująca się dostarczaniem mobilnych ścianek, jest jednym z najlepszych takich przedsiębiorstw na brytyjskim rynku. Zapytany o zapotrzebowanie na mobilne ścianki odpowiada: – Załóżmy, że jednego dnia firma potrzebuje przestrzeni na 200 osób, a kolejnego dnia ma dwie konferencje po 100 osób na każdej. Wtedy dzwoni do nas i zamawia ścianę na kółkach. Zakres ich zastosowania się powiększa. Mamy zamówienia na ścianki do sal konferencyjnych, gimnastycznych, banków i rządowych instytucji. Przestrzeń to pieniądz.

Wszystko jednak zaczęło się nie w Anglii, a w Niemczech. Chciałem nauczyć się języka – mówi Nowakowski. – Przypadek zrządził, że mieszkałem u faceta, który produkował mobilne ścianki. Zacząłem u niego pracować. Po jakimś czasie brytyjski agent mojego pracodawcy zaproponował mi pracę w Anglii. Pojechałem. Był rok 1986.

Różnica poglądów z szefem skłoniła Nowakowskiego do rzucenia dotychczasowej współpracy i rozkręcenia interesu z kolegą po fachu. Ostatnie 20 lat jego życia to czas wyczerpującej pracy nad rozkręceniem firmy. – Nie pamiętam, kiedy po raz pierwszy wziąłem urlop – wspomina. Dziś London Wall ma 10 mln funtów obrotu. Dostaje zamówienia od największych firm w Wielkiej Brytanii. Jego ścianki zdobią wiele prestiżowych obiektów w Anglii.

Mówi, że chętnie zatrudnia Polaków. Są pracowici i chcą do czegoś w życiu dojść. Opinię Nowakowskiego o polskich emigrantach podziela wielu przedsiębiorców.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy