Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

FOT. DAREK GOLIK/FOTORZEPA

Dla kogo silna ręka premiera?

Piotr Zaremba

Tusk ma wielką władzę nad swoją partią. Jak inni liderzy od Kaczyńskiego po Palikota. Ale czy równie twardo rządzi polskim państwem?

Co mnie właściwie obchodzi, że Tusk kłóci się ze Schetyną? Kaczyński z Ziobrą? Miller z Kaliszem? Niby co ważnego miałoby z tych przepychanek wynikać dla Polski? – narzeka w „Newsweeku” naczelny tego tygodnika Wojciech Maziarski.

Za sprowadzenie polskiej polityki głównie do personaliów różne media odpowiadają w Polsce pospołu, łącznie z „Newsweekiem”. Prowadzący dowolny program telewizyjny zawsze najchętniej namówi dziennikarzy na debatę o Tusku i Schetynie, a jeszcze chętniej o Kaczyńskim i Ziobrze. I dlatego, że osobiste emocje sprzedają się lepiej niż „nudne” ustawy. A i dlatego, że kiedy większość polskich mediów walczyła z PiS, sprowadzanie naszej polityki do śmiesznych bitek utrwaliło się jako maniera, której nie sposób wyplenić.

To tylko sport

Zarazem to, że polityka jest grą emocji osobistych, rozgrywek, intryg i podstępów, odkryto już wieleset lat temu. Ta demokratyczna również. – Polityka to sport, to wojna – powiedział kiedyś XIX-wieczny amerykański polityk George Washington Plunkitt i postępował zgodnie z tą maksymą – wykańczając partyjnych i wewnątrzpartyjnych konkurentów (był akurat nowojorskim demokratą, ale to nie ma znaczenia). To jest ciekawe. Czasem bywa jałowe, czasem nie – bo niektóre starcia o władzę są jednak starciami o coś. Polskie historie Tuska i Schetyny czy Kaczyńskiego i Ziobry mają dodatkowy kontekst.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe