Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Anarchiści szykują rozróby na 11 listopada

Wojciech Wybranowski, Jarosław Stróżyk

Ulicami Warszawy 11 listopada ma przejść organizowany przez środowiska konserwatywne i prawicowe Marsz Niepodległości. Wybierają się na niego też weterani AK, m.in. z oddziałów „Zapory” i „Uskoka”. Prywatnie, bo oficjalnie Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej patronatu nad marszem nie przyjął. – Związek nie angażuje się w akcje o charakterze politycznym. Ale nie ma przeciwwskazań, żeby koledzy, którzy uważają to za słuszne, wzięli w nim udział – mówi Stanisław Oleksiak, prezes ŚZŻAK.

Dodaje, że związek obawia się sytuacji, w której kombatanci mogliby zostać pobici przez osoby chcące rozbić marsz. Zamierzają go zatrzymać działacze lewicowych i anarchistycznych organizacji skupionych w koalicji Porozumienie 11 Listopada. Deklarowało ono na swojej stronie internetowej: „Planujemy mobilizację na trasie faszystowskiego pochodu. Chcemy fizycznie go zablokować”.

Dlaczego? – Blokujemy dlatego, że jego organizatorzy – ONR i Młodzież Wszechpolska – są organizacjami nacjonalistycznymi, ksenofobicznymi i rasistowskimi. Takie symbole pojawiały się na ich marszach w latach ubiegłych i pojawią się również w tym roku – tłumaczy Łukasz Korda z Porozumienia.

Najbardziej radykalne organizacje, takie jak Federacja Anarchistyczna, rozpowszechniają w Internecie instrukcje, jak walczyć z policją.

Nie wszyscy przeciwnicy marszu pochwalają tego typu pomysły. – Absolutnie nie zgadzam się z żadnymi nawoływaniami do wzniecania zamieszek – mówi aktorka Grażyna Wolszczak, która popiera inicjatywę „Krytyki Politycznej” Kolorowa Niepodległa.

W ubiegłym roku podczas prób blokowania demonstracji doszło do zamieszek. 33 osoby zostały zatrzymane. 17 osobom postawiono zarzut napaści na policjantów.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez