Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Cmentarz na Rossie. Marian Zubrzycki/Fotorzepa

Historyczny telegraf

Piotr Zychowicz

Białoruś. Białoruscy patrioci zorganizowali marsz do Kuropat. Położonego pod Mińskiem uroczyska, które służyło za miejsce straceń NKWD. Choć w Kuropatach zginąć mogło nawet ćwierć miliona osób, próżno szukać tam pomnika. A krzyże stawiane przez rodziny ofiar są regularnie niszczone. Aleksander Łukaszenko nie zgodził się na postawienie monumentu podobno po interwencji... delegacji weteranów NKWD. Nie od dziś wiadomo, że polityka historyczna białoruskiego reżimu to sowiecka propaganda czystej wody. Ale mimo to takie przykłady szokują.

Bałkany. Chorwacka policja aresztowała byłego szefa MSW tego kraju – 89-letniego Josipa Boljkovaca. Podczas II wojny działał w partyzantce komunistycznej Josipa Tity. W jej szeregach dopuścił się zbrodni na cywilach. Na Zachodzie wiadomość ta wywołała zdumienie. Tito przedstawiany jest tam bowiem jako bojownik o wolność i cenny sojusznik w walce z III Rzeszą. W rzeczywistości był to mały Stalin z rękami unurzanymi we krwi.

Litwa. Cmentarz na wileńskiej Rossie to jedna z najpiękniejszych nekropolii na Kresach. Niemal każdy nagrobek przypomina tam o polskiej obecności. Niestety, w wyniku II wojny światowej cmentarz pozostał bez opieki. Wiele bezcennych nagrobków popada w ruinę. Od lat Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą w Dzień Wszystkich Świętych prowadzi kwesty na cmentarzach w Polsce. W tym roku zebrano 33 tys. zł w Warszawie i 41 tys. w Poznaniu. To rekordowe sumy, ale nadal kropla w morzu potrzeb. Pomagajmy więc nie tylko 1 listopada, ale przez cały rok. Szczegóły: www.rossa.lt.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe