Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Grecja odlicza czas

Danuta Walewska

Amerykanie i Chińczycy: Europa musi jak najszybciej uporządkować gospodarkę

Unia Europejska potrzebuje konkretnych rozwiązań i dokładnego kalendarza wprowadzania ich w życie – apelował na szczycie najbogatszych krajów świata G20 w Cannes prezydent USA Barack Obama.

To uspokoiłoby choć trochę rynki finansowe, których rozchwianie wyrządziło już światowej gospodarce ogromne szkody. Dlatego USA, Chiny i Rosja nieustannie naciskają na Niemcy i Francję, aby jak najszybciej powstał plan ratunkowy, który niezwłocznie zostanie wprowadzony w życie.

Trwający na francuskim Lazurowym Wybrzeżu szczyt zostanie zapamiętany przede wszystkim jako ten, podczas którego mogła się rozpaść strefa euro. A być może również jako ten, który wprowadzi do światowej gospodarki trochę spokoju.Winna rynkowych zawirowań była ostatnio głównie Grecja, która ogłaszając we wtorek plan referendum w sprawie przyjęcia kolejnego programu drastycznych reform, wywołała szok w krajach UE i panikę na rynkach finansowych. De facto referendum oznaczało pytanie, czy kraj ten chce pozostać w strefie euro, a nawet w Unii. Doszło jednak do przesilenia rządowego w Grecji. Premier Jeorjos Papandreu na nadzwyczajnym posiedzeniu gabinetu ogłosił, że nie zamierza się podać do dymisji, a referendum zostało odwołane. Potwierdził to minister finansów Grecji Ewangelos Wenizelos.

W tej atmosferze wielkiej niepewności nutkę optymizmu na rynki wniósł nowy prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, który już trzeciego dnia swojego urzędowania zdecydował się na obniżenie stóp procentowych w eurolandzie. Obniżka jest niewielka, o 0,25 pkt proc., do1,25 proc., ale to sygnał, że strefa euro jest gotowa na pobudzenie swojej gospodarki nawet w sytuacji, gdy inflacja sięga 3 proc.

Nie ma jasności co do wsparcia finansowego dla strefy euro ze strony krajów G20. Tylko Chiny ujawniły, że są gotowe wydać na ten cel 100 mld euro. Ale wyraźnie widać, że tym razem przywódcy są naprawdę zdeterminowani, aby ich konferencja nie zakończyła się mglistymi deklaracjami.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO