Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Świat oficerów II RP

Piotr Zychowicz

Być oficerem przed wojną to naprawdę coś. Nie było chyba w II RP innej grupy zawodowej, która cieszyłaby się tak olbrzymim szacunkiem i prestiżem. Mundur oficerski był symbolem odzyskanej niepodległości – to przecież właśnie armia obroniła w 1920 r. młode państwo przed ponowną niewolą i wyrąbała dla niego miejsce w niezbyt przychylnej Europie Środkowo-Wschodniej.

Honor, patriotyzm, odwaga, wysoki poziom moralny i sumienna służba. Cechy te niemal automatycznie kojarzą się z przedwojennym polskim oficerem. Ostrzegam jednak, że książka Bartosza Kruszyńskiego nie jest patriotyczną czytanką dla grzecznych dzieci. Historyk przedstawia bowiem korpus oficerski II RP bez retuszu. Jak ludzi z krwi i kości, a nie jak papierowe postaci z pocztówek.

Atutem książki jest anegdota. Oficerowie II RP zostawili ich po sobie wiele. Olbrzymia część z nich dotyczy barwnego życia garnizonowego, wódki, kawałów, bójek, pojedynków i strzelanin.

Osobną kwestią są stosunki damsko-męskie. Wbrew obiegowej opinii oficerowie zadawali się nie tylko z damami. Na przykład w Jarosławiu miejscowe prostytutki nie dawały rady w obsłudze garnizonu i w efekcie musiały ściągnąć posiłki z sąsiednich miast. Gdy jeden z młodych oficerów dostał zaś awans na porucznika, jego ordynans wyraził nadzieję, że teraz już wreszcie się ożeni. „– A po co? – spytał oficer. – A bo tych kurwów dosyć, panie poruczniku”.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość