Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

foto: Patrik Giardino/CORBIS

W niewoli chemii

Izabela Filc Redlińska

Koniec złudzeń. Nasze decyzje wcale nie są wynikiem wolnego wyboru. Działamy pod dyktando hormonów

Nazywa się je niewidzialnymi reżyserami ludzkiego życia. Związki chemiczne, jakimi są hormony, sterują wieloma procesami w organizmie człowieka: od wzrostu brody, przez przyspieszenie uderzeń serca podczas stresu, po nagłą ochotę na czekoladę.

Mało brakowało, a być może dzięki nim zmieniłby się przebieg II wojny światowej. Brytyjski wywiad chciał dodawać do jedzenia Adolfa Hitlera żeńskie hormony, estrogeny, aby uczynić go mniej agresywnym, za to bardziej uległym. Na trop tej intrygi wpadł prof. Brian Ford z Uniwersytetu Cardiff, co opisuje w wydanej niedawno w Wielkiej Brytanii książce „Secret Weapons: Technology, Science And The Race To Win World War II”. Ostatecznie, z niewiadomych do końca powodów, pomysł nie został jednak zrealizowany.

Jego autorzy musieli zdawać sobie sprawę z tego, czego dowodzi coraz więcej badań naukowych: hormony mają ogromny wpływ na podejmowane przez nas decyzje. Ich poziom – nieco odmienny u każdego człowieka – może wiązać się z wyborem pracy, partnera, inwestycji, a nawet z hojnością.

Najlepiej udowodnionym naukowo faktem jest oddziaływanie na ludzkie wybory testosteronu. Należy on do hormonów płciowych, które najsilniej ze wszystkich regulują pracę mózgu.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy