Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

AFP PHOTO/Peter PARKS

Bajka czy bańka made in China?

Karolina Baca-Pogorzelska

Jak się dziś żyje w Państwie Środka? Patrząc na uśmiechniętych ludzi, na pierwszy rzut oka trudno dostrzec, że ciężko

Wszechobecne portrety Mao Zedonga, słynny plac Tiananmen, Zakazane Miasto i Wielki Mur Chiński – to chyba pierwsze skojarzenia Europejczyków związane Chinami przed odwiedzeniem tego kraju. Dla tych bardziej zainteresowanych ekonomią dojdzie pewnie kurs juana i chińsko-amerykańskie potyczki gospodarcze. Jednak Chiny to żywy organizm bardziej złożony, niż może się to wydawać na pierwszy rzut oka.

Niedawno „The Economist” napisał, że „chyba jedyne, co rośnie szybciej niż gospodarka Chin, to obawy o jej los”. I chyba rzeczywiście jest tak, że świat bardziej martwi się o chińską potęgę, bo samo Państwo Środka nie chce tego pokazać. Niedawno premier Wen Jiabao powiedział, że Chiny muszą kontynuować wysiłki na rzecz kontroli cen żywności i mieszkań wobec wysokiej inflacji, by utrzymać łatwość rozwoju gospodarczego i stabilność społeczną. Z ostatnich danych wynika, że PKB tego kraju w trzecim kwartale tego roku w porównaniu z rokiem ubiegłym był większy o 9,1 proc. A więc kryzys? Jaki kryzys – powiedzą Chińczycy, dziękując (xie xie) za troskę o kondycję ich kraju.

Xie xie, Europo

Tyle że gdy porozmawia się z nimi już tam, na miejscu, okazuje się, że wcale nie jest tak kolorowo. Ceny nieruchomości ostro poszły w górę, tak że przeciętna cena 1 mkw. mieszkania w Pekinie poniżej naszych 15 tys. zł to spora okazja. A w stolicy nieczęsto zdarza się, by ktoś zarabiał więcej niż nasze 4–5 tys. zł. Owszem, są kredyty, ale na hipoteczny z oprocentowaniem na poziomie ok. 7 proc. mało kogo stać. Chętnych na mieszkania więc brakuje, a jak zauważa „The Economist”, deweloperzy wolą czekać na klienta, niż sprzedawać ze zniżką, dlatego rynek nieruchomości tak tam zwolnił.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?