Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Adolf Hitler z Eva Braun. AFP

Widziałem Hitlera w roku 1960

Piotr Zychowicz

W berlińskim bunkrze zginął sobowtór twórcy III Rzeszy. Führer uciekł do Argentyny – twierdzą brytyjscy historycy

Kwiecień 1945 r. W Europie Środkowej dobiega końca największa z wojen ludzkości. Niemcy bronią się z zaciekłą desperacją przed przeważającymi siłami Sowietów i Anglosasów. Walka toczy się w powietrzu, na lądzie i morzach. Tysiące bombowców, czołgów i dział zamieniają w perzynę kolejne miasta Rzeszy. Cywile giną od bomb, kobiety są masowo gwałcone, niedawni zdobywcy Europy giną na progu swoich płonących domów. Apokalipsa.

Tymczasem dokładnie 3,5 tys. km na południowy zachód od Berlina – na należących do neutralnej w tej wojnie Hiszpanii Wyspach Kanaryjskich – życie toczy się normalnym, sennym trybem. Pogoda jest wspaniała. Mieszkańcy i jeszcze nieliczni turyści (nie zaczął się sezon urlopowy) leniwie przechadzają się bulwarami i piaszczystymi plażami. Lekki wiatr od Atlantyku porusza liśćmi palm.

Właśnie takiej ciepłej kwietniowej nocy do jednej z wysp – Fuerteventurę – bezszelestnie zbiżył się niewielki okręt podwodny. W miejscowym porcie przygotowano dla niego paliwo, niezbędne dla czekającego jednostkę długiego transatlantyckiego rejsu. Na wybrzeżu czekał pasażer, który tego samego dnia przyleciał z Hiszpanii niewielkim samolotem. Niski, zgarbiony, o zmęczonej, ziemistej twarzy i trzęsących się rękach. Towarzyszyła mu dopiero co poślubiona żona.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO