Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z reformami?

Tomasz Ozdowy

Czy Polska ma jakikolwiek wpływ na reformowanie strefy euro? Wątpię. Premier Tusk może i jest mocarzem na naszym podwórku, ale nie w Brukseli. Zostawmy więc euro, a zajmijmy się naszymi finansami. Czas skończyć z włoskim strajkiem, zapomnieć o Grekach, czas stawiać tamy przed nadchodzącą  falą kryzysu. Nikt nie ma wątpliwości, że trzeba szukać oszczędności. Bez nich nie da się obniżyć deficytu finansów publicznych.  Tanie państwo (czy ktoś pamięta jeszcze o tym haśle?) nie powinno mnożyć urzędniczych kadr.  Nie można też dłużej czekać z reformą KRUS. Z tego ubezpieczenia nie powinni korzystać rolnicy, którzy prowadzą rentowne gospodarstwa.

Niezbędne jest też dokończenie reformy emerytalnej. Już dziś w ZUS brakuje około 5o mld zł rocznie na wypłatę tych świadczeń. Ale w dobie kryzysu najważniejsza jest przedsiębiorczość, bo tylko ona pozwoli utrzymać wzrost gospodarczy. Konieczne jest więc uwolnienie biznesu – zniesienie zbędnych barier, ujednolicenie prawa, docenienie wysiłku tych, którzy tworzą nowe miejsca pracy. To wszystko niewiele kosztuje, a może szybko przynieść wymierne korzyści.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy