Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Doktor Watson szuka kranu, a Elif Safak zostaje matką

Krzysztof Masłoń

Historia wszelkich literackich ciągów dalszych, prequeli i sequeli, znalezisk na dnie pisarskich szuflad, kontynuatorów i dopisywaczy najeżona jest pomyłkami artystycznymi, wpadkami i grafomańskimi popisami. Niekiedy jednak – raczej nieoczekiwanie dla czytelników – powstaje na przykład zgrabny pastisz, a choćby i udane naśladownictwo. Z takim właśnie naśladownictwem Conana Doyle’a mamy do czynienia w „Domu jedwabnym” pióra wytrawnego brytyjskiego scenarzysty Anthony’ego Horowitza, mającego w dorobku m.in. telewizyjne adaptacje powieści Agathy Christie.

Autor pieczołowicie obszedł się z postacią najsławniejszego detektywa wszech czasów, dbając o każdy szczegół i o należytą elegancję stylu. Żeby jednak nie ograniczać się wyłącznie do powielania tego, co już było, wymyślił fabułę bardziej pasującą do czasów nam współczesnych niż do końca XIX w., kiedy to przy Baker Street 221D w Londynie rozwiązywał kryminalne zagadki, grywał na skrzypcach i na szczęście nie za często zażywał kokainę Sherlock Holmes.

A dlaczego dopiero teraz mroczna opowieść o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich przez londyńskich notabli przedstawiona została opinii publicznej? Zadecydował o tym nie kto inny jak doktor Watson, który zgorszony obrzydliwą aferą zezwolił na jej ujawnienie dopiero po stu latach.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej