Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

FOT. ROBERT GARDZINSKI/FOTORZEPA

Surfując do Brukseli

Rafał A. Ziemkiewicz

Dlaczego niby Donald Tusk miałby zmienić swą „filozofię rządzenia”, skoro przyniosła mu ona same sukcesy?

Zapowiedzi, że druga kadencja Donalda Tuska będzie inna od pierwszej, że premier podejmie odważne reformy i zamiast kierować się, jak dotąd, wyłącznie „zadowoleniem żyjących tu i teraz” (czyli sondażowymi słupkami), zacznie poważnie pracować dla przyszłości, są zwykłym – jak to nazywał Wańkowicz – „chciejstwem”.

Fala unijna

Ogarnięci owym „chciejstwem” komentatorzy odpowiadają na to: dlatego, że już nie musi wygrywać następnych wyborów. Dokonał rzeczy bezprecedensowej, utrzymał się u władzy przez pełną kadencję i wygrał kolejne wybory. Nie jest mu w stanie zagrozić opozycja, nie musi się obawiać zagrożeń we własnej partii, a przecież na pewno chce przejść do historii, chce być tym, który zapisze się jako wielki odnowiciel i modernizator Polski. Kiedy ma na to zapracować jak nie teraz?

Tymczasem bardziej niż do historii chce Donald Tusk przejść do unijnych instytucji. A w tym celu musi wygrać znacząco jeszcze jedne wybory – do Parlamentu Europejskiego za trzy lata. „W 2014 r., jeśli chadecka Europejska Partia Ludowa, do której w Parlamencie Europejskim należy Platforma Obywatelska, dalej będzie miała większość, to możemy walczyć o fotel szefa Komisji Europejskiej” – cytuje anonimowo zaprzyjaźniona z władzą gazeta „bliskiego współpracownika Tuska” i w tym akurat przypadku nie ma powodu wątpić w jej rzetelność. A podobne myśli nie mogłyby się pojawić w otoczeniu premiera, gdyby nie pochodziły od niego samego.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy