Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

FOT. BARTEK SADOWSKI / FOTORZEPA

Nie pocałują już orzełka?

Marek Pyza

Takiej burzy panowie z PZPN w ogóle się nie spodziewali, gdy na reprezentacyjnych koszulkach piłkarzy narodowe godło zastąpili logotypem kadry

Piłkarze co prawda nie protestowali, a kapitan mówił nawet coś o dynamicznych zaletach nowego wzoru. W Internecie jednak huczy coraz bardziej. Protestują dziesiątki tysięcy ludzi na Facebooku i w listach wysyłanych do PZPN. A związek sobie kpi. Tłumaczy m.in., że większość federacji rezygnuje z narodowych herbów. Okazuje się, że najlepszy wzór – mistrzowie świata i Europy, Hiszpanie – akurat nie. Wreszcie sekretarz generalny piłkarskiej centrali Zdzisław Kręcina wypalił, że związek chce zarobić na nowych koszulkach, bo „musimy wyżywić kilkanaście innych reprezentacji. Musimy sami się wyżywić”.

Do betonowych głów w PZPN nie trafiają argumenty m.in. zawodników innych dyscyplin (zwłaszcza szczypiornistów) o tym, że dla sportowców występowanie z orłem na piersiach zawsze jest największym zaszczytem, że w chwilach triumfu spontanicznie godło całują. Teraz piłkarze nie będą już mogli tego robić.

Rozpętała się tak duża wrzawa, że związek zorganizował w czwartek specjalną konferencję prasową, która także nie wyszła najzręczniej. Jeden z dyrektorów o nowym znaku powiedział: – Nie jest to godło państwowe, które podlega stosownym regulacjom prawnym, ale jego wersja, unowocześniona i zmieniona.Towarzystwo z PZPN najwyraźniej nie rozumie, że godło może być tylko jedno i nie występują żadne jego unowocześnione warianty. Rozwiązanie rodem z Barei zaproponował były szef PZPN Michał Listkiewicz, który wymyślił, by orzełka piłkarzom… doszyć.

Poza skandalem z usunięciem orła jest jeszcze jeden zgrzyt. Okazało się, że stroje polskich piłkarzy są łudząco podobne do tych, w których gra Spartak Moskwa, a które kilka miesięcy wcześniej też zaprojektowała firma Nike.

Na pierwszy mecz naszej reprezentacji w nowych koszulkach – bez narodowego godła – wybrano spotkanie z Włochami. Rozgrywane akurat w Święto Niepodległości.  

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez