Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Czekoladowy deser

r.mazurek@uwazamrze.pl

Dla wielu Polaków ulubionym  szczepem winnym wciąż jest dąb. Nie ma to jak ciężkie, oleiste wino, tak ze trzy lata w beczce – wtedy przynajmniej wiadomo, za co kazali sobie tyle płacić. Jest to postawa ze wszech miar słuszna, zwłaszcza jeśli mamy w perspektywie konsumpcję pieczonego wołu, a i to w całości.

Jeśli jednak nasz apetyt jest skromniejszy albo należymy do tej grupy rodaków, którzy wino piją bez zagrychy, warto spróbować czegoś innego. Tym bardziej że beczka w nadmiarze, co tu kryć, zabija różnorodność i subtelność wina, glajchszaltuje je. To może by tak bez beczki, ale coby nie pić tylko sfermentowanego kompotu? I na to są sposoby. Tacy Gruzini przechowują swoje wina od setek lat w podziemnych, cementowych kadziach.Podobnych używa Marjorie Gallet, młoda, ale zapatrzona w tradycję właścicielka winnicy w Montner, wiosce u podnóża francuskich Pirenejów, która przez wieki przechodziła z rąk do rąk – Francuzów i Hisz…, ups, przepraszam, Katalończyków. Sama nazwa Montner pochodzi od Monte Noir. Ta ichnia Czarnogóra to nic innego jak ciemne łupki nadające ton tamtejszemu krajobrazowi.

Wina udają się tam wyśmienite: delikatna tanina nie przeważa nad bogatym owocem – bez trudu można wyczuć wiśniowe i jagodowe nuty. Wszystko subtelnie przyprawione – tak, to przyrządzał sam szef kuchni. A na koniec deser – nieoczekiwana, ale jakże przyjemna słodycz. Ech, ta czekolada nie zepsuła wytrawnego charakteru wina, a tylko dodała mu szlachetności. I ostrzeżenie: zanim się obejrzycie, butelka będzie pusta.   

Segna de Cor Le Roc des Anges 2009
Wina.pl, cena 79 zł

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO