Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Historyczny telegraf

Piotr Zychowicz

Rosja. Moskwa z pompą obchodziła 399. rocznicę wypędzenia Polaków z Kremla. W uroczystościach wzięli udział Dmitrij Miedwiediew i Władimir Putin. Święto to nastroiło Rosjan do snucia historycznych refleksji. Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl porównał wygnanie Polaków do zwycięstwa nad Hitlerem.

Wielka Brytania. Od sześciu lat wraz  z dziennikarzami w „Rzeczpospolitej” prowadzimy akcję „Przeciwko polskim obozom”. Gdy podejmowaliśmy interwencje w zachodnich redakcjach, niemal zawsze słyszeliśmy to samo. „Jesteście nadwrażliwi. Chodziło o geograficzne położenie obozów. W końcu one znajdowały się na terenie Polski. Tyle że okupowanej”. Argumenty, że powtarzanie takich sformułowań może wywrzeć wrażenie, iż to Polacy założyli obozy, były zbywane wzruszeniem ramion. Efekty już widać. „Daily Mail” określił mianem „polskiego obozu” stalag położony… pod Żaganiem. A więc miastem, które do zakończenia wojny nazywało się Sagani było integralną częścią III Rzeszy.

Komunizm. W Łodzi odbyła się konferencja IPN „Sowiecki system obozów i więzień”. Był to pierwszy zjazd, podczas którego o tragicznych doświadczeniach pod sowieckim jarzmem opowiadali badacze z Polski, Ukrainy i państw bałtyckich. Choć narody te w XX w. często toczyły ze sobą spory, z perspektywy czasu wydają się one śmieszne. Śmieszne w obliczu wspólnego zagrożenia, które czyhało na nas na Wschodzie. Łódzka konferencja była więc nie tylko spotkaniem badaczy, ale również geopolityczną lekcją na przyszłość. Zasada „w jedności siła” jest wyjątkowo adekwatna dla narodów, którym przyszło żyć między Niemcami a Rosją.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO