Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Królowa z Kraft Foods

Anita Błaszczak

Irene Rosenfeld na czele listy 50 najbardziej wpływowych kobiet w biznesie

Ta 58-letnia Amerykanka, która od pięciu lat kieruje koncernem spożywczym Kraft Foods awansowała w tym roku na pozycję liderki rankingu dziennika „Financial Times”, którą przez ostatnie lata okupowała szefowa PepsiCo.  

Jak wyjaśnia „FT” to rezultat radykalnej strategii zarządzania i gotowości do podejmowania ryzyka Irene Rosenfeld. Po serii spektakularnych przejęć – na czele z kupnem wartego ponad 18 mld dol. czekoladowego koncernu Cadbury – Rosenfeld ogłosiła w tym roku plany podziału Krafta na dwie oddzielne firmy. Liczy, że teraz Kraft mniej będzie narażony na opory regulatorów rynku przy swych kolejnych przejęciach. To właśnie te plany sprawiły, że w tym roku szefowa Kraft Foods jest bezdyskusyjną królową globalnego biznesu – kilka tygodni wcześniej również magazyn „Fortune” obwołał ją najbardziej wpływową kobietą w branży. W obu rankingach zdetronizowała Indrę Nooyi, która ma taki sam, pięcioletni staż na stanowisku szefowej PepsiCo i też wiele sukcesów na koncie, choć ostatni rok nie był dla niej spektakularny.

W rezultacie w tegorocznym rankingu „FT” wyprzedziła ją także Guler Sabanci, szefowa holdingu przemysłowo-finansowego Sabanci, najbardziej wpływowa kobieta w tureckim biznesie, znana też z filantropii i pasji do programów społecznych.

Wśród 50 czołowych pań w światowym biznesie są Niemki, Australijki, Chinki, menedżerki z Indii, a nawet z Nigerii – ale nie ma ani jednej szefowej firmy z Europy Środkowo-Wschodniej. Bynajmniej nie dlatego, że w tej części świata nie ma liczących się firm. Jest ich kilka, przede wszystkim w Rosji, gdzie jednak czołówkę biznesu tworzą mężczyźni. W Polsce jest podobnie. Jak wynika z analiz „Rzecz-pospolitej”, tylko w niespełna siedmiu spółkach giełdowych na sto szefową jest kobieta.


Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość