Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Polska AAA, czyli polish fiction

Piotr Gabryel

Jak dziś mogłaby wyglądać zreformowana Polska i co oznaczałoby to dla przeciętnego Polaka?

Donald Tusk zapowiedział w exposé przeprowadzenie w tej kadencji parlamentu części zmian, które mógł i powinien był przeprowadzić już w poprzedniej. A precyzyjnie mówiąc: które mogły i powinny były przeprowadzić także wcześniejsze rządy. By nie sięgać do zarania III Rzeczypospolitej, wymienię tylko najważniejsze gabinety spośród ostatnich: Leszka Millera (choć ten rządził tylko dwa i pół roku) i Jarosława Kaczyńskiego (który rządził niecałe półtora roku).

Nowy-stary premier, który ma za sobą aż cztery lata reformatorskiej bezczynności (bo na plus zaliczyć mu można w tej materii chyba tylko chwalebną likwidację emerytur pomostowych), zapowiada zatem przeprowadzenie kilkunastu reform strukturalnych i działań oszczędnościowych, bez których – o czym od dawna wiadomo wszystkim, którzy chcą to wiedzieć – Polska nie tylko nie ma szans na szybki rozwój, ale z pewnością nie obroni się przed szalejącym w Europie gospodarczym tsunami.

Kraj dobrego biznesu

Zaanonsowane przez Tuska przeobrażenia są więc niezwykle potrzebne, ale – po pierwsze – mocno spóźnione, a przez to mogą się okazać niewystarczające, po drugie – wiele z nich brzmi bardzo niejasno (choćby te odnoszące się do rolników), a po trzecie – ten premier nie zrealizował tylu swoich przyrzeczeń, że i te są na razie po prostu tylko jego kolejnymi obietnicami. Aż tyle, ale też – w przypadku Donalda Tuska – tylko tyle.

No dobrze, a jak w takim razie  wyglądałaby zreformowana Polska i co to oznaczałoby dla przeciętnego Polaka? To niełatwe zadanie, ale spróbujmy wyobrazić sobie Polskę u schyłku A.D. 2011, zreformowaną jak mało który kraj na świecie. Polskę modelowo odporną na wszelkiego rodzaju kryzysy, Polskę – kraj wzorcowy.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy