Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

fot. Tatiana Jachyra / Forum stylizacja- Alina Winiarska make up- Joanna Pawelczak asystent foto- Magda Bujwid Podziekowania dla sklepow- marynarka - H&M koszula - Lantier Jeansy - Levi's pasek - Levi;s Buty - Zara za wypozyczenie ubran dl

Romantyczne odruchy

Z Wojciechem Solarzem, aktorem rozmawiała Jolanta Gajda-Zadworna

Łatwo ukraść 80 mln?

Udało się to młodym działaczom „Solidarności” 30 lat temu. Tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego Józef Pinior, Stanisław Huskowski i Piotr Bednarz zagrali va banque. Zanim związkowe konto zostało zablokowane, wyprowadzili z niego pieniądze. Opowiada o tym film Waldemara Krzystka „80 milionów”.

Spotkał się pan z pierwowzorem swojej postaci?

Stanisław Huskowski, były prezydent Wrocławia, radził, żebyśmy „nie jechali patosem”. Podobnie mówił reżyser. To, co zdarzyło się w 1981 r. we wrocławskim banku, było spontaniczną akcją. Trochę donkiszoterią, romantycznym odruchem dwudziestokilkulatków, za który każdy z nich słono zapłacił. Mimo to warto było.

Co się stało z pieniędzmi?

Zostały ukryte w kurii biskupiej i do 1989 r. wspierały m.in. internowanych oraz ich rodziny w całej Polsce.Bohatera wzorowanego na autentycznej postaci zagrał pan też w „Odwyku”.


Film Krzysztofa Jankowskiego jest impresją na temat K.I. Gałczyńskiego, poezji, w której nie brak abstrakcyjnego humoru oraz klimatu wczesnych lat 50. Wyobrażaliśmy sobie, jak poeta, żyjąc w takich czasach, próbował nadać otaczającej go rzeczywistości lepszy wymiar. Angażował w to niesamowitą wyobraźnię, ale też uciekał w alkohol.

A pan chyba lubi w filmach uciekać w inne epoki?


Oj bardzo. Tak się zanurzyć w inne realia, inne życie... Zdarzyło mi się to w serialu „Sprawiedliwi”, gdzie przez moment budowałem przedwojenne metro. Ale posmakowałem też międzywojnia w filmie „1920. Bitwa Warszawska”. Świetna sprawa.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy