Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

Irena Herbich (na pierwszym planie) w majatku Peretiatkowiczow

Ostatnie święta na Kresach

Anna Herbich

Polowania, przedstawienia, wykwintne potrawy, ozdoby i kolędy – oto Boże Narodzenie w przedwojennej Polsce

W ostatnie przedwojenne święta spadł tak obfity śnieg, że nawet pociągi zostały odwołane – mówi Irena Herbich. – Podróżni koczowali na dworcach, co przypominało mojej ciotce Zofii Chońskiej czasy wielkiej wojny. Na szczęście pomimo tych utrudnień udało mi się dojechać do majątku rodzinnego w Hat’i. Było to w Wilię Świąt Bożego Narodzenia 1938 r. – wspomina kobieta, która wówczas miała 17 lat.

W położonym pod Łuckiem na Wołyniu dworze rodziny Peretiatkowiczów rozchodził się już zapach świątecznych wypieków, a jadalnia tradycyjnie była przybrana czterema snopami zbóż: pszenicą, żytem, jęczmieniem i owsem, stawianymi po jednym w każdym kącie i symbolizującymi urodzaj. Wilię zawsze spędzało się w wąskim gronie rodzinnym. Dopiero w pierwszy i drugi dzień świąt składało się albo przyjmowało wizyty dalszych krewnych i przyjaciół.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy