Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Getty-Images-Michael-Rosenfeld

Umiesz czytać, umiesz gotować

Z Anne Applebaum, dziennikarką, prywatnie żoną Radosława Sikorskiego, autorką książki „Przepisy z mojego ogrodu” rozmawia Anna Kilian

Na zdjęciach w książce widzimy panią pielącą, zbierającą warzywa i zioła, gotującą. Czy mieszkając w Polsce, żyje pani jeszcze zdrowiej niż w Ameryce?

Trudno porównywać tak różne okresy życia. Kiedyś miałam więcej czasu na uprawianie sportów. Ale i teraz biegamy na nartach, jeździmy na rowerach i konno. Mieszkamy na wsi, w Chobielinie na Kujawach, mamy ogród. Już sama okolica korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Bez odpowiedniej diety i wystarczającej ilości snu nie ma mowy o pełni zdrowia, ale najważniejsze są ćwiczenia fizyczne.

Taki styl życia wypromowała w USA w 1982 r. pani rodaczka Jane Fonda. Wiele się zmieniło od tego czasu?

Zdrowe jedzenie i ruch to rzeczywiście nieustannie modny temat w Ameryce. Również w mojej amerykańskiej rodzinie zawsze było oczywiste, że trzeba zdrowo żyć, dlatego nawet nie mogę sprecyzować, kiedy i ja zaczęłam się tym interesować. Tak chyba było zawsze.

A Polacy? Chyba nie przepadają za ćwiczeniami?

Nie sądzę, by było aż tak źle. Wielu moich znajomych uprawia sporty – nordic walking, jazdę konną i narciarstwo. Widzę pozytywne zmiany. Kiedy jestem w Warszawie, zdarza mi się biegać w Ogrodzie Saskim i latem nie jestem w tym odosobniona. 20 lat temu patrzono tam na mnie jak na kosmitkę.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?