Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

REUTERS/Stoyan Nenov

Czy Brevik był chory?

Z profesorem Brunonem Hołystem, kryminologiem

Andreas Brevik najprawdopodobniej uniknie kary, gdyż – jak uznali norwescy psychiatrzy – jest niepoczytalny. Czy ten coraz bardziej prawdopodobny finał sprawy nie kłóci się z pana poczuciem sprawiedliwości?

Niewątpliwie kłóci się, ale nie tylko z moim poczuciem sprawiedliwości, lecz także z poczuciem sprawiedliwości bliskich ofiar. Rodziny oczekują pewnego zadośćuczynienia w postaci sprawiedliwej kary. Często u ofiar przestępstw, ich rodzin, bliskich pojawia się wręcz potrzeba odwetu.

Odwet stoi jednak w sprzeczności z czymś, co się nazywa racjonalizacją kary?

Tak, z punktu widzenia racjonalizacji kary nie można mówić o odwecie, ale o przywróceniu wiary w ład społeczny. Orzeczenie psychiatrów w sprawie Brevika niewątpliwie ten ład społeczny narusza.

Obowiązuje zasada, że człowiek niepoczytalny nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny. Tak ocenili biegli psychiatrzy. Skąd więc tyle kontrowersji wokół tej sprawy?

Nasuwają się pewne uwagi z zakresu kryminologii i kryminalistyki. Jeżeli człowiek przez kilka lat przygotowuje się do zbrodni, zmienia miejsce zamieszkania, kupuje farmę, następnie wybiera miejsce odludne, żeby wszystko przygotować, a później dokonuje ataku terrorystycznego w Oslo i przenosi się na wyspę, aby mordować z zimną krwią, to można mieć pewne wątpliwości, czy nie rozumiał znaczenia swoich czynów, czy rzeczywiście nie mógł kierować swoim postępowaniem. To jest sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Cały ciąg planowanych przygotowań przestępczych wskazuje, że miał długotrwały zamiar dokonania tych czynów, a to stoi w sprzeczności z tym, że miał jakiekolwiek zakłócenia psychiczne. Dlatego też tego rodzaju orzeczenia psychiatrów nasuwają wątpliwości.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?