Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Nathan Benn/CORBIS

Pełniejszy obraz

Jacek Przybylski

Konserwatywna Fox News już teraz regularnie bije na głowę CNN. Zwolennikom Obamy nie może się to podobać


Mimo Facebooka, Twittera i innych mediów społecznościowych żaden kandydat biorący udział w wyścigu do Białego Do-mu nie może lekceważyć telewizji informacyjnych. – Odgrywają one w kampanii bardzo ważną rolę. Współorganizują debaty prezydenckie, podczas których starają się być bardziej bezstronne niż zazwyczaj – mówi „Uważam Rze” dr Dewey Clayton, profesor politologii na Uniwersytecie Louisville.

Liberalni krytycy Fox News skarżą się, że prezentowane na jej antenie wiadomości są tak zmanipulowane, że stanowią zaprzeczenie hasła stacji Ruperta Murdocha: „Fair and Balanced” („Uczciwe i Wyważone”). Przekonują, że oglądający tę stację widzowie wiedzą o świecie mniej niż osoby, które nie oglądają żadnych programów informacyjnych. A Biały Dom próbował nawet prowadzić wojnę z Fox News, oskarżając tę telewizję o bycie „skrzydłem Partii Republikańskiej” i zapowiadając, że administracja Baracka Obamy nie będzie się biernie przyglądać, jak Fox News próbuje „zniszczyć prezydenta”. Urzędnicy szybko zorientowali się jednak, że z tej batalii nie wyjdą zwycięsko i ogłosili rozejm. A Barack Obama i Hillary Clinton udzielają już wywiadów Fox News.

– Nieuczciwe byłoby stwierdzenie, że Fox News jest upolityczniona, bez zauważenia, że podobnie upolityczniona jest też MSNBC. Różnica polega na tym, że jedna stacja jest bardziej prawicowa, a druga bardziej lewicowa. CNN próbuje być pośrodku, chociaż i ona przez część widzów nie jest uznawana za neutralną – zauważa dr Dewey Clayton.

Republikanie na celowniku


Liberałowie mają jednak poważny powód do niezadowolenia: Fox News jest dla widzów o wiele bardziej atrakcyjna. Z badań Nielsen Media Research wynika, że w trzecim kwartale 2011 r. ufortyfikowała się na pozycji lidera wśród stacji newsowych, zajmując pierwsze miejsce na podium 39. kwartał z rzędu. W godzinach największej oglądalności Fox News miała średnio 1,89 mln widzów, MSNBC 756 tys., a CNN 676 tys. Kolejny raz konserwatywna stacja telewizyjna przyciągnęła więc przed ekrany więcej osób niż jej dwaj najwięksi konkurenci razem wzięci.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?