Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Kto tu wpuścił ONR?

Rafał A. Ziemkiewicz

Czym naprawdę był Obóz Narodowo-Radykalny i skąd jego pośmiertna kariera?

Elitarna, kilkutysięczna organizacja, która w latach 30. legalnie istniała tylko trzy miesiące, a potem szarpana była ciągłymi rozłamami i walkami wewnętrznymi, staje się w III RP jednym z najbardziej rozpoznawalnych politycznych szyldów, mimo że obciążana jest najczarniejszymi skojarzeniami.

Przypadek sprawił, że akurat teraz, kilka dni po pełnym emocji Święcie Niepodległości, w relacjach z którego litery ONR powtórzyły się niezliczoną ilość razy, Instytut Pamięci Narodowej wydał obszerną monografię Wojciecha Jerzego Muszyńskiego „Duch młodych. Organizacja Polska i Obóz Narodowo-Radykalny w latach 1934–1944. Od studenckiej rewolty do konspiracji niepodległościowej”. Po 22 latach od odzyskania niepodległości doczekaliśmy się w ten sposób pierwszej pracy historycznej rzucającej światło na wzbudzający skrajne emocje, a zarazem zupełnie nieznany fragment naszych dziejów (dotąd mieliśmy jedynie wybór przedwojennej narodowo-radykalnej publicystyki „Życie i śmierć dla narodu”, opracowany niedawno przez Arkadiusza Mellera i Patryka Tomaszewskiego). Za to jest to praca niezwykle rzetelna, drobiazgowa i, zapewne z racji wspomnianych wyżej emocji, aż do przesady poddana rygorom naukowego warsztatu. Na dodatek uzupełniona wydaną jednocześnie pracą Jana Żaryna dopowiadającą późniejsze losy Organizacji Polskiej na wychodźstwie.

Ratowali Żydów

Już pobieżne skonfrontowanie zawartych w książce Muszyńskiego informacji z ugruntowywanym stereotypem musi zdumieć: czy na pewno chodzi o ten sam Obóz Narodowo-Radykalny? W stereotypie jest to szyld bandy rasistowskich pałkarzy zajmujących się głównie brutalnymi napaściami na Żydów, urządzaniem gett ławkowych i rozbijaniem żydowskich sklepików. Muszyński tymczasem opisuje rozwój i chwalebny, choć tragiczny, konspiracyjny finał ruchu, którego zaczynem była młoda uniwersytecka elita i z którym współpracowało wielu najznakomitszych ludzi swych czasów.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO