Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

AFP Photo/Michael Probst

Cena wolności

Bronisław Wildstein

Porównanie Europy do Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza po amerykańskiej rewolucji, jest jaskrawym nieporozumieniem

Wystąpienie polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Berlinie prezentuje stanowisko rządu Donalda Tuska w kwestiach międzynarodowych.

Zostało ono przedstawione w sposób charakterystyczny dla strategii obecnego premiera, który w swoim exposé nie podniósł tej fundamentalnej dla polskiej polityki sprawy. Trudno uznać za przypadkowe, że tak zasadnicza deklaracja nie została wygłoszona przez premiera, lecz przez ministra, i to w Niemieckim Towarzystwie Polityki Zagranicznej, a nie na żadnym oficjalnym międzynarodowym szczycie.

Można domniemywać, że w ten sposób Tusk przygotował sobie drogę odwrotu na wypadek szerokiego sprzeciwu wobec deklaracji zrzeczenia się istotnej części naszej suwerenności. Już teraz w mediach coraz szerzej kolportowane są interpretacje, które wystąpienie Sikorskiego usiłują przedstawić jako „zaproszenie do dyskusji” czy wręcz rodzaj intelektualnej prowokacji. W rzeczywistości każde publiczne wystąpienie szefa MSZ ma charakter oficjalny i stanowi deklarację państwową.

Nic dziwnego, że tak została potraktowana wypowiedź Sikorskiego przez międzynarodową opinię.  

Była ona zresztą swoistą, pozytywną odpowiedzią na niemiecko-francuskie apele o utworzenie europejskiego (ekonomicznego) rządu. Apele, które od razu znalazły rzeczników w polskich wpływowych mediach. Ponieważ sam Sikorski zaprzecza, jakoby chodziło mu o zrzeczenie się suwerenności, co oczywiście podtrzymują dominujące w Polsce i sprzymierzone z rządem ośrodki opinii publicznej, w tym media, warto przeanalizować, co naprawdę w Berlinie powiedział szef naszej dyplomacji.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO