Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

O donosicielach i grafomanach

Krzysztof Masłoń

Wiesław Zieliński napisał książkę ważną nie tylko dla pisarskiego środowiska Rzeszowa, gdzie się urodził, mieszkał, pisał i kierował oddziałem Związku Literatów Polskich do momentu, gdy na znak protestu przeciwko zasiadaniu we władzach zarządu głównego ZLP tajnych współpracowników służb PRL zrezygnował z członkostwa.

Zieliński próbował tych donosicieli zmusić do ustąpienia – bez skutku. Ustąpił więc sam, spisując jednak czyny i rozmowy (także z akt IPN), i to one dopiero pokazują, o jakim – zgodnie z tytułem – bagnie jest mowa w tej książce. Ktoś powie: jakież to bagno, co najwyżej lokalne bagienko. Gdy jednak przemnożymy te bagienka przez liczbę oddziałów organizacji pisarskiej, ujrzymy obraz może nie apokaliptyczny, ale wystarczająco ponury.  

Wyjątkiem pozostaje Andrzej Zaniewski, który miał dość cywilnej odwagi, by przyznać się do zbłądzenia i służenia złu, czego żałuje i za co przeprasza. Myślę sobie, że stać go było na to także dlatego, że był pisarzem prawdziwym, nie malowanym; utalentowanym, a nie tylko „rzuconym” przez partię na „literacki odcinek”.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE