Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Historyczny telegraf

Piotr Zychowicz

Polska
Lech Wałęsa został wezwany na świadka w procesie przeciwko odpowiedzialnym za masakrę z grudnia 1970 r. – Apelujmy o amnestię, bo tego nie da się dobrze rozliczyć. Zostawmy to Panu Bogu. Ja się nie biorę do rozliczania, cieszę się, że mamy wolny kraj – mówił, a jego słowa następnego dnia z satysfakcją przytoczyła „Wyborcza”. To, że legendarny przywódca „Solidarności” powiedział coś takiego, nie jest nawet oburzające. To jest po prostu przykre.

USA
W Ameryce zmarła jedyna córka Stalina – Swietłana Alliłujewa. Jej ucieczka na Zachód w latach 60. była ciosem dla Sowietów. Okazało się, że nawet córka Stalina nie jest w stanie wytrzymać w kraju stworzonym przez jej ojca i jego kamratów. Alliłujewa zmarła zapomniana w domu starców w Wisconsin. Była bohaterką dnia wczorajszego, której historia nie wzbudzała większego zainteresowania. Szczególnie że jako rozczarowana komunistka, która pokochała kapitalistyczną Amerykę, nie spełniała kryteriów politycznej poprawności. Co innego, gdyby było odwrotnie.

Niemcy
„Der Spiegel” poinformował, że niemiecki wywiad zniszczył akta osobowe swoich pracowników, którzy niegdyś służyli w SS i gestapo. Oczywiście doniesienie to wywołało nad Łabą burzę. Sprawa będzie wyjaśniana, wobec winnych zostaną wyciągnięte konsekwencje. Jakże inna reakcja od tej, która miała miejsce w Polsce, gdy proceder palenia akt uprawiano na masową skalę po rozwiązaniu SB?
Niemieckie autorytety moralne, słysząc o paleniu akt totalitarnych służb, nie posiadają się z oburzenia. Polskie „autorytety moralne” alarmujących doniesień o paleniu akt nie chciały słuchać. Ciekawe dlaczego?

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy