Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Historyczny telegraf

Polska

Piotr Zychowicz

Polska

51 proc. Polaków uważa, że decyzja władz komunistycznych o wprowadzeniu stanu wojennego była słuszna – wynika z sondażu TNS OBOP przeprowadzonego z okazji 30. rocznicy tego tragicznego wydarzenia. Przeciwnego zdania było zaledwie 27 proc. badanych. Te wyniki to nie porażka, to wręcz zgroza. Pozostaje tylko spotkać się 13 grudnia pod willą Wojciecha Jaruzelskiego w Warszawie, aby zademonstrować sprzeciw wobec totalitarnej przemocy. I oddać hołd jej ofiarom.

Wielka Brytania

Na ekrany kin wchodzi superprodukcja o Margaret Thatcher pt. „Żelazna Dama” z Meryl Streep w roli głównej. Rodzina byłej brytyjskiej premier jest nim przerażona. Obraz ma być lewacką bzdurą, której zadaniem jest skompromitowanie – znienawidzonej przez progresistów całego świata – konserwatywnej polityk. Z tej okazji „Daily Telegraph” opisuje historię innego filmu o pani Thatcher – „The Falklands Play”. W przeciwieństwie do „Żelaznej Damy” przedstawiał on byłą premier w pozytywnym świetle. Właśnie dlatego BBC przez długie lata nie chciała się zgodzić na emisję obrazu na swojej antenie. Jestem dziwnie przekonany, że film z Meryl Streep nie będzie napotykał podobnych problemów.

Japonia

Podczas II wojny światowej w japońskich obozach dla anglosaskich jeńców panowały często wręcz straszliwe warunki. Żołnierze byli zmuszani do niewolniczej pracy, głodzeni i torturowani. Wielu nigdy nie wróciło do domów. Tokio właśnie przekazało Kanadzie „płynące z serca przeprosiny” za złe traktowanie jeńców z tego kraju. Wcześniej za to samo przeprosiło Wielką Brytanię i Holandię. No proszę, a jednak można.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE