Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Droga pani z TVN

Krzysztof Feusette

Chwała Fundacji Batorego, że zmierzyła bezkres propagandy TV

Prawica szaleje. Donald Tusk może spać spokojnie” – tak Justyna Pochanke zaczęła osta-tnio wydanie „Faktów” TVN. Identycznie na brak „sensownej opozycji” pomstuje Paweł Kowal, prezes PJN. Kiedy mówi to Kowal, który – jak rozumiem – nie dość, że sam się już do tej opozycji nie zalicza, to jeszcze snuje rozważania o tym, jak mało produktywną opozycją jest PiS, bo mu chyba Migalski nie przekazał wyniku ostatnich wyborów – może być to śmieszne. Ale gdy mówi to redaktor Pochanke, robi się smutno.

Za poprzedniej władzy „Fakty” TVN nie robiły nic innego, tylko raz po raz bombardowały rząd wszystkim, co było pod ręką, bo tak ich dziennikarze – i słusznie – postrzegali swoją powinność. Dziś załamują ręce, że krytyka rządu jest taka słaba, panie, taka słaba, bo nie ma komu, panie, no nie ma komu... Mam dla redaktor Pochanke poufną informację. Premier może spać spokojnie także dzięki niej i jej kolegom z obu stron kamery. Wyszło szydło z worka.

Oto Fundacja Batorego pod wodzą socjologa Ireneusza Krzemińskiego, o czym czytamy w „Gazecie Wyborczej”, przeprowadziła trzytygodniowy monitoring tego, co nasze najbardziej na świecie niezależne telewizje nadawały przed wyborami. 40 proc. materiałów „Faktów” pokazywało rządzącego premiera w pozytywnym świetle. Dokładnie tyle samo, ile szefa największej partii opozycyjnej w negatywnym. To wynik daleko odbiegający od pozostałych serwisów informacyjnych, choć i tam władza była pokazywana cztery razy częściej z dobrej strony niż ze złej. Liderami ocen negatywnych byli oczywiście szefowie obu partii opozycyjnych. Tyle fakty autentyczne.

Nie podaję nazwisk polityków, bo nie o Kaczora czy Gąsiora, Donalda czy Ronalda tu chodzi. Dopóki nawet w badaniach sympatyzującej z rządem fundacji, prowadzonych pod kierunkiem sympatyzującego z rządem socjologa, na łamach sympatyzującej z rządem gazety ukazywać się mogą raporty wskazujące na polityczne zaangażowanie czwartej władzy, dopóty polska demokracja, może i ledwo, ale dycha.

Niestety nie dość, że „Fakty” udział w tym mają mizerny, to jeszcze przekroczyły już tyle granic bezwstydu, że nawet organ Adama Michnika czerwieni się z zażenowania. Prawica może i szaleje, pani redaktor. Ale nad mocnym snem premiera czuwa ktoś zupełnie inny.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej