Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

NZ LORD DAVID OWEN, BRYTYJSKI POLITYK FOT. PIOTR NOWAK/FOTORZEPA

Integracja bez demokracji? To się nie uda

Z Davidem Anthonym Llewellynem Owenem, baronem Owen, członkiem brytyjskiej Izby Lordów rozmawia Marek Magierowski

Według jednego z posłów do Bundestagu cała Europa mówi dziś po niemiecku. Stąd moje pytanie: czy obserwując kryzys euro, czuje pan Schadenfreude czy raczej klnie pan w duchu „Scheiße...”?

Raczej to drugie. Ale mam oczywiście pretensje do wszystkich tych polityków, którzy wcześniej nie słuchali krytyków euro zwracających uwagę, iż ta konstrukcja jest bardzo chybotliwa. Co gorsza, ci sami ludzie teraz zabierają się do naprawy tej konstrukcji. Musimy im uważnie patrzeć na ręce.

Zgadza się pan z opinią Jacques’a Delorsa, byłym szefem Komisji Europejskiej, który twierdzi, iż euro od początku miało skazę?

Nie przypominam sobie w dziejach świata żadnej waluty, która przetrwałaby, nie mając oparcia w jednolitym państwie. Unia Europejska musiałaby więc stać się jednym państwem – problem w tym, że nikt nawet nie stworzył teoretycznych podstaw funkcjonowania takiego organizmu, nie wspominając o praktyce. Można sobie wyobrazić powstanie federalnej Unii w przyszłości, ale tak głębokich reform nie przeprowadza się w sytuacji powszechnej paniki.Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe