Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

EPA/JIM HOLLANDER Dostawca: PAP/EPA.

Księża atakowani w Jerozolimie

Piotr Zychowicz

Chrześcijańscy duchowni są opluwani  w mieście Grobu Pańskiego przez agresywnych chasydów. To już prawdziwa plaga

Napastnicy zawsze wyglądają tak samo. Czarny chałat, kapelusz z szerokim rondem i długie pejsy. Na ogół są nastolatkami lub mają 20, góra 30 lat. Na miejsce ataków wybierają okolice Starego Miasta w Jerozolimie, gdzie znajduje się wiele kościołów, cerkwi i – przede wszystkim – miejsc świętych dla chrześcijan. Na czele ze stacjami drogi krzyżowej, Bazyliką Grobu Pańskiego i znajdującą się pod jej dachem Golgotą.

Właśnie tam można spotkać najwięcej księży, na których polują radykalni chasydzi.

– Pewnego razu szliśmy wraz z innymi braćmi z naszego kościoła do bramy Jaffy. To zaledwie kilkaset metrów, ale na tym krótkim odcinku aż czterech ludzi nas opluło – opowiadał niedawno w rozmowie z dziennikiem „Haarec” ojciec Goosan Aldżanian z Ormiańskiego Patriarchatu w Jerozolimie.

Według niego opluwani, obrażani, a czasami nawet atakowani fizycznie są chrześcijańscy duchowni wszystkich wyznań oraz wszystkich rang. Od zwykłych kleryków po biskupów, a nawet kardynałów. Do przykrych incydentów dochodzi codziennie i podobno żaden z mieszkających i pracujących w Jerozolimie kapłanów ich się nie ustrzegł. – Staramy się już nie wychodzić na ulice, żeby uniknąć tych przykrych ataków – oświadczył ojciec Goosan.

Grupa ultraortodoksów zaatakowała niedawno nawet procesję pogrzebową znanego ormiańskiego ojca Alberta. Biorący w niej udział księża zostali znieważeni i opluci. Skarżą się, że izraelska policja w takich przypadkach zachowuje się biernie. Niemal nigdy nie udaje się jej schwytać sprawców, a nawet jeśli kogoś złapie, to po pogrożeniu palcem puszcza wolno.Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość