Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Wszyscy jesteśmy mutantami

Izabela Filc Redlińska

Czy nam się to podoba, czy nie, my, ludzie, jesteśmy organizmami zmodyfikowanymi genetycznie. Kto w tym maczał palce? Sama matka natura

Doktor Henry McCoy ma przerośnięte stopy i dłonie, dzięki czemu może wykonywać różne akrobacje i biegać z ogromną prędkością. Sean Cassidy to młody chłopak, który potrafi generować dźwięki o różnej częstotliwości i w ten sposób rozbijać szkło. Z kolei Klaus Schmidt jest w stanie pochłonąć dowolną ilość energii i uwolnić ją z dwukrotną mocą.

– To tylko niektóre z możliwości ludzi mutantów. Brzmi nieprawdopodobnie? I dobrze, bo nie istnieją oni naprawdę, lecz są jedynie bohaterami komiksów, w oparciu o które powstała seria filmów o X-Menach (ostatnia, piąta odsłona pod tytułem „X-Men: Pierwsza klasa” miała premierę w czerwcu). Biorąc pod uwagę najnowsze badania naukowe, coś nas z tymi postaciami jednak łączy. To coś to mutacje. Tylko w momencie narodzin każdy człowiek otrzymuje w genetycznym posagu ok. 60 różnych zmienności w DNA – obliczył niedawno międzynarodowy zespół uczonych, o czym poinformowało „Nature Genetics”. Inaczej mówiąc, z genetycznego punktu widzenia wszyscy jesteśmy zmodyfikowani, jesteśmy mutantami.

Na dźwięk tego słowa w naszej wyobraźni pojawia się zwykle obraz dziwnego stworzenia, na przykład mającego dodatkową parę oczu lub kończyn. Jest to paradoksalne o tyle, że to właśnie dzięki zachodzącym w genotypie zmianom Homo sapiens zaszedł tak daleko. Większość z owych zmian jest neutralna i nieszkodliwa. Nazywa się je mutacjami niemymi. Niektóre jednak przyczyniają się do rozwoju chorób (np. raka), prowadząc do śmierci. Są mutacje powstające spontanicznie, są też wywoływane przez różne czynniki, np. promieniowanie nadfioletowe. Wszystkie jednak mogą pełnić ważną rolę w procesie ewolucji.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO