Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Trzeba podać rękę, gdy ktoś się przewróci

Z Edytą Olszówką, aktorką rozmawiała Jolanta Gajda-Zadworna

Czy należy pani do osób, które kolęd w czasie Wigilii słuchają, czy też pełnym głosem śpiewają?

Jeśli mam okazję, śpiewam, ale lubię też słuchać.

Czyli nietrudno było panią namówić, by w szczytnym celu śpiewać kolędy?

Nikt mnie nie musiał przekonywać. Z puckim hospicjum i księdzem dr. Janem Kaczkowskim współpracuję od dosyć dawna. W sierpniu uczestniczyłam w Areopagu Etycznym, na którym absolwenci akademii medycznych mieli szansę na praktyczne ćwiczenia, uczenie się kontaktu z nieuleczalnie chorymi i ich bliskimi. To bardzo piękne i potrzebne warsztaty. Ich konsekwencją, jak również efektem pracy w hospicjum oraz różnych spotkań i rozmów jest płyta, która właśnie się ukazała.

Boże Narodzenie to pełen nadziei początek, tymczasem działania ks. Kaczkowskiego oraz ludzi z nim związanych pokazują, jak pięknie i z nadzieją można domykać życie. Wie pani, co jest w tym projekcie najistotniejsze?

Robimy tyle zamieszania wokół śmierci, choroby. Dopisujemy do niej różne historie, a dziecko czuje sercem, jest bardzo empatyczne. „Fala dobra” to płyta dzieci śpiewających dla dzieci, które straciły w hospicjum rodziców. Nie umniejszając niczyich zasług i rangi, dorośli byli tu właściwie dodatkiem. I ja, i ks. Kaczkowski, a nawet para prezydencka, którą też możemy na płycie usłyszeć.

Kiedy zaczyna się  fala dobra?

To widać, kiedy patrzy się na drugiego człowieka. Czy dostrzegamy w nim Boga. I nie chodzi tu o podniosły ton, czas, miejsce, ale o codzienność. O to, czy stojąc w samochodowym korku, wpuścimy kogoś przed siebie, czy podamy rękę, gdy ktoś się przewróci, czy patrzymy na inną osobę z akceptacją. O to chodzi.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?