Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

David Dencik i Gary Oldman w ?Szpiegu? Tomasa Alfredsona. Film odnosi sukcesy na polskich ekranach. fot. ITI Cinema

Zadra zdrady

Mariusz Majewski

John Le Carré wie, o czym pisze. Dlatego powstały  na podstawie jego książki „Szpieg” to film najbliższy prawdzie o działalności brytyjskiego wywiadu

Jedno z warszawskich kin. Po około dziesięciu minutach seansu z sali wychodzi kilkuosobowa grupa nastolatków. Inni dopiero po jakimś czasie, gdy akcja filmu zaczyna się rozkręcać, kończą szeptane rozmowy. Ale trudno się dziwić tym pierwszym reakcjom.

Widzom, dla których synonimem brytyjskiego szpiega stał się amator wstrząśniętego, nie mieszanego martini, bon vivant James Bond, jego rodak George Smiley w jasnym, długim płaszczu i bliżej nieokreślonym wieku może wydać się po prostu śmiertelnie nudny.

Tylko że to właśnie ten nudziarz jest prawdziwym portretem pracownika wywiadu. Oglądając jego zmagania na ekranie, możemy poczuć się jak w teatrze. Akcja grana w kręgu kilku osób. Wciągające dialogi w harmonijnych, spokojnych ujęciach, gdzie swoje konkretne miejsce ma nawet bzyczenie pszczoły.

Można wyjść z kina albo wejść w ten świat. Krytycy podkreślają, że zespolenie realizmu z pięknem zapewniła bardzo dobra współpraca reżysera z twórcą książki, na podstawie której powstał scenariusz.

Od listopada „Szpieg” Tomasa Alfredsona nakręcony na podstawie powieści Johna Le Carré „Krawiec, druciarz, żołnierz, szpieg” obejrzało 169 tys. widzów.

Zawód szpieg

Moim pierwszym zawodem było szpiegostwo – mówi o sobie David John Moore Cornwell. Uprawiał je w latach 50. i 60. pod przykrywką pracownika brytyjskich służb zagranicznych, najpierw jako drugi sekretarz w ambasadzie Wielkiej Brytanii w Bonn, potem jako konsul w Hamburgu.

Rozwijającą się karierę wywiadowcy pracującego dla MI6 przerwała najprawdopodobniej zdrada innego Brytyjczyka Kima Philby’ego, który przeszedł na stronę Sowietów. Zdrada w szeregach brytyjskiego wywiadu i dekonspiracja odcisnęły na Cornwellu piętno.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość